5 zalet mieszkania w centrum Poznania
W 2023 roku Poznań został uznany za najlepsze miasto do życia w Polsce. Ranking portalu Business Insider brał pod uwagę nie tylko wskaźniki ekonomiczne, czyli wysokość wynagrodzeń, dostępność pracy czy ceny mieszkań, ale także szereg innych czynników, takich jak jakość powietrza, poziom przestępczości czy dostęp do usług medycznych. Jak widać, stolica Wielkopolski to miasto sprzyjające swoim mieszkańcom. A teraz odpowiemy na pytanie, dlaczego warto mieszkać w jego centrum. Poznaj 5 zalet takiej lokalizacji!
1. Centrum Poznania, czyli idealna lokalizacja dla każdego
Mieszkanie w centrum Poznania to przede wszystkim szybki i łatwy dostęp do kilkunastu uczelni wyższych, wszystkich istotnych urzędów i licznych miejsc pracy. Jest to zatem idealna lokalizacja na mieszkanie zarówno dla studentów, jak i singli nastawionych na karierę czy rodzin. Warto zaznaczyć, że Poznań to jedno z największych miast w Polsce – pod względem liczby mieszkańców i 9 pod względem powierzchni.
Ponadto w 2018 roku miasto zostało uznane przez think thank GaWC za metropolię globalną. Poznań ma jedną z najniższych stóp bezrobocia i wysoki poziom wynagrodzenia, co w porównaniu do niższych cen i dużej dostępności mieszkań, czyni go bardzo atrakcyjnym miastem do życia. Zaletami Poznania są również wysoka jakość edukacji i wysoki standard życia mieszkańców.
2. Doskonała komunikacja z całym miastem i nie tylko
Istnieją centra miast, po których poruszanie się jest naprawdę uciążliwe i bywa wyzwaniem, jednak nie dotyczy to Poznania. Centrum miasta jest bowiem świetnie skomunikowane zarówno z pozostałymi dzielnicami i podmiejskimi miejscowościami, jak i drogami krajowymi i autostradą. Do dyspozycji mieszkańców jest nie tylko tradycyjna komunikacja miejska w postaci tramwajów i autobusów, ale również kolejowa. Oprócz tego w sezonie wiosenno-letnim dostępny jest tramwaj wodny. Mieszkańcy centrum Poznania mogą również korzystać z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych – w tym Wartostrady.
3. Bliskość natury – Park Cytadela, Warta, Jezioro Maltańskie, Nowe Zoo
Centrum Poznania znajduje się w pobliżu największego poznańskiego parku Cytadela, a na tym nie koniec! Po całej okolicy rozrzucone są również inne parki, które zapewniają mieszkańcom naprawdę dużo zieleni i przestrzeni do rekreacji oraz wypoczynku na świeżym powietrzu. Są to między innymi:
-
Park Stare Koryto Warty
-
Park Dąbrowskiego
-
Park Mickiewicza
-
Park im. Karola Marcinkowskiego
-
Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich
-
Park Tadeusza Mazowieckiego
-
Park Fryderyka Chopina
-
Zielone Ogródki im. Zakrzewskiego
-
Wzgórze św. Wojciecha
W centrum Poznania znaleźć można kina i teatry – w tym Polski Teatr Tańca czy Teatr Muzyczny. Stary Rynek w Poznaniu wraz z już legendarnymi poznańskimi koziołkami na wieży ratusza należy natomiast do jednych z największych w Polsce. W centrum miasta znajduje się wiele muzeów i obiektów historycznych, takich jak Zamek Królewski, Pałac Mielżyńskich, Zamek Cesarski czy zabudowy poligonalne Fortu Winiary w parku Cytadela. Jest to zatem świetna opcja dla pasjonatów sztuki, kultury i historii.
Mieszkając w centrum Poznania ze zwiedzania i odkrywania historycznych miejsc można uczynić prawdziwą pasję i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. A ciągły dostęp do spektakli z bardzo szerokiego spektrum artystycznego zaspokoi gusta największych miłośników sztuki i kultury.
5. Centrum miasta tętniące życiem – kawiarnie, restauracje, puby i kluby
Warto zaznaczyć, że to właśnie w Poznaniu przy ul. Garbary mieści się słynna Dark Restaurant, czyli restauracja, w której można zjeść kolację w całkowitej ciemności. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest, mieszcząca się zaledwie 6 minut samochodem od Kapitanatu Garbary, restauracja z gwiazdką Michelline – Muga Restaurant. Takich ciekawych niespodzianek znaleźć w Poznaniu można wiele i sporo z nich mieści się właśnie w centrum i na Starym Mieście.